Embriotransfer Drukuj Email
środa, 07 października 2015 11:35

zarodek1

Embriotransfer ( ET ) - embrio - zarodek; - przeniesienie czyli przeniesienie - przeszczepienie zarodka. Zabieg biotechniczny stosuje się do bardzo szybkiego podnoszenia wartości genetycznej stada.

Początki ET to rok 1890, wtedy Walter Heap na Uniwersytecie w Cambridge pozyskał zarodki od królicy rasy agora, a następnie przeniósł je skutecznie do królicy rasy belgijskiej.

W 1951r. pierwsze cielę z ET urodziło się w Wisconsin, zaś w 1973r. uzyskano pierwsze cielę z zarodka zamrożonego. W Polsce pierwsze cielęta urodzone po użyciu tej metody uzyskano w Jastrzębcu w 1978r.

Pokrótce zabieg można podzielić na następujące etapy:

 1. Selekcja dawczyń i biorczyń
 2. Synchronizacja rui u dawczyń i biorczyń
 3. Superowulacja u dawczyń
 4. Inseminacja dawczyń
 5. Pozyskiwanie zarodków od dawczyń
 6. Transfer zarodków do biorczyń
 7. Ciąża i poród
zarodek4


Rozwijając temat : elitarna jałówka , rzadziej krowa ( zwierzę o wysokiej wartości genetycznej ) poddawana jest , przy pomocy odpowiednich hormonów synchronizacji rui , wraz z przyporządkowanymi do niej biorczyniami. Następnie dawczynię poddaje się superowulacji przy pomocy FSH ( kilkukrotnych iniekcji ). Fizjologicznie na jajniku dojrzewa zwykle jeden pęcherzyk dominujący. Podanie FSH umożliwia zwiększenie ilości pęcherzyków przydatnych do owulacji. Kolejnym etapem jest inseminacja dawczyni ? kilka razy nasieniem buhaja ze światowej czołówki. Po 7-8 dniach od zapłodnienia wypłukiwane są zarodki (stadium moruli, bądź blastocysty). Po wypłukaniu przy pomocy specjalnych mediów; zarodki są oceniane i klasyfikowane. Część z nich o najlepszych parametrach może zostać zamrożona. Jednak najlepsze efekty w postaci urodzonych cieląt daje przenoszenie zarodków świeżych, do jałówek pełniących rolę mamek = biorczyń. Oczekiwanym efektem stosowania tej biotechniki jest urodzenie cieląt po najlepszych rodzicach, zamiast jednego ?supercielaka? można otrzymać ich kilka.

Najważniejsze zalety metody:

 1. Szybki postęp hodowlany
 2. Kilka cieląt zamiast jednego
 3. Uzyskiwanie zdrowego potomstwa od krów, które mogą być obarczone niektórymi chorobami zakaźnymi
 4. Możliwość tworzenia rezerw genetycznych ras i odmian bydła zagrożonych wyginięciem

Wadą metody są wysokie koszty, szczególnie gonadotropiny potrzebnej do superowulacji.