Mazowieckie Centrum Hodowli
i Rozrodu Zwierząt Sp. z o.o.
PL EN

Szkolenie Srebrna Góra 2019

W dniach 15-17.10.2019 MCHiRZ Sp. z o.o. w Łowiczu zorganizowało szkolenie w którym uczestniczyli hodowcy współpracujący z naszą Spółką.

Pierwszy dzień szkolenia rozpoczęliśmy od zwiedzenia Ośrodka Hodowli Zarodowej w Kamieńcu Ząbkowickim. Głównym celem Ośrodka jest hodowla i chów bydła mlecznego rasy PHF odmiany czarno-białej. Obecnie obsada zwierząt wynosi ponad 2000 sztuk, z czego ponad 1000 to krowy mleczne. Kamieniec jest największym producentem mleka, żywca, koni oraz pszenicy ozimej, kukurydzy i rzepaku na terenie swojej działalności. Są to zawsze produkty najwyższej jakości, o dobrych parametrach.

 

Zwierzęta utrzymywane są w 6 oborach (4 wolnostanowiskowe i 2 uwięziowe), które znajdują się na terenie 5 oddzielnych gospodarstw. Zwiedzaliśmy jedną z obór znajdującą się w Starczowie która została pobudowana w czerwcu  2014 r. dla 350 krów dojnych i  jałownikiem pobudowanym w 2019 roku na 300 szt. Jest to  niewątpliwie jedna z najnowocześniejszych obór w Polsce. Zastosowano w niej mnóstwo innowacyjnych rozwiązań: odpowiednia wentylacja, oświetlenie zmieniające się w zależności od pory dnia i nocy, automatyczne zgarniacze obornika, nowoczesna hala udojowa, kamera oceniająca BCS u krów.

Dzięki prowadzonej wieloletniej pracy hodowlanej  zwierzęta posiadają unikatowe linie hodowlane, w stadzie znajdują się sztuki z najwyższymi wartościami hodowlanymi w Polsce.

Z Kamienieckiej hodowli pochodzą między innymi takie buhaje znajdujące się w ofercie MCHiRZ jak:

KZ CYMES, KZ CEDRIK, KZ HARPER, KZ ANUK czy KZ BABIT.

Kolejny dzień szkolenia poświęciliśmy na zwiedzaniu znanej wielu hodowcom Fermy bydła w Langowie, oddanej do użytku w 2018 r. Ferma ta jest jedną z największych i najnowocześniejszych Ferm w Polsce i należy do Kombinatu Rolnego Kietrz Sp z o.o. (9200 ha i 9 tys. sztuk bydła ). Przemyślana koncepcja, solidne wykonanie i nienaganny porządek robią naprawdę ogromne wrażenie, o czym mogli przekonać się zwiedzający hodowcy. Jest to kompleks obór na ponad 3000 zwierząt.

Obszar całej fermy Langowo zajmuje ok. 12 ha, a samych budynków jest ponad 52 tys. m.kw. Dwie bliźniacze obory dla krów, każda długości 171 m i szerokości 35 m mieszczą po 640 mlecznic.

Izolowany dach, otwarte ściany i dobra cyrkulacja powietrza dają krowom wyjątkowy komfort także podczas upałów. Szerokie legowiska na 130 cm są wyścielone sieczką słomy z wapnem. Korytarze gnojowe pełne, regularnie czyszczone zgarniaczem zapewniają czystość zwierząt.

Krowy dojone są dwa razy dziennie w hali wyposażonej w dojarnię karuzelową na 80 stanowisk. Dój 1400 krów zajmuje ok. 6,5 godziny, co oznacza, że w ciągu godziny wydoi się od 230 do 250 krów.

W Langowie podziw wzbudza też widok nowoczesnego cielętnika. Cielęta – jałóweczki odchowywane są w budkach indywidualnych, a potem zbiorowych. Utrzymanie i żywienie młodzieży ma stworzyć podwaliny do wydajnej i mocnej krowy. Cały kompleks tworzy zamknięty obrót stada.

Wszystkie elementy związane z hodowlą bydła mlecznego rasy HF odmiany czarno-białej, czyli selekcja, indywidualny dobór buhajów, wycena genomowa i embriotransfer, wszystko jest realizowane przez Kombinat, aby na rynki zewnętrzne dostarczać materiał hodowlany o jak najlepszej jakości w postaci jałówek cielnych czy też byczków hodowlanych również do stacji unasieniania w Łowiczu.

W ofercie MCHiRZ  bardzo dobrze są znane, pochodzące z Kietrza między innymi takie buhaje jak:

KR ELANGO, KR GRYFON , KR MUSKAT, KR ATŁAS, KR AMBITNY czy KR HADLEY

Dla uczestników biorących udział szkoleniu był też zaplanowany czas na odrobinę relaksu. Zwiedzaliśmy zabytkową XVIII wieczną Twierdzę w Srebrnej Górze,  zabytki Wrocławia, w programie był też rejs statkiem po Odrze.

Wielką atrakcją był również sam pobyt w Hotelu Srebrna Góra, z którego można było podziwiać widoki głębokiej i wąskiej doliny, oddzielającej Góry Sowie od Bardzkich.

Wszystkim zaproszonym gościom biorącym udział w szkoleniu dziękujemy za wspólnie spędzony czas i życzymy dalszej udanej współpracy z MCHiRZ.