IX SZKOŁA ZIMOWA USTROŃ 2016
Organizatorami byli: Instytut Zootechniki, Państwowego Instytutu Badawczego w Krakowie, Katedra Hodowli Trzody Chlewnej, Żywienia Zwierząt i Żywności, Katedra Genetyki i Ogólnej Hodowli Zwierząt Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie,
Katedra Szczegółowej Hodowli Zwierząt Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS .
W konferencji uczestniczyli przedstawiciele świata nauki, Zarząd Główny i pracownicy PZHiPTCH POLSUS, hodowcy, producenci trzody chlewnej. Swoją obecnością spotkanie zaszczycili pracownicy MCHiRZ Sp. z o. o w Łowiczu oraz osoby związane z hodowlą, żywieniem , przetwórstwem.
Pierwsza sesja plenarna poświęcona była jubileuszowi 55 – lecia pracy zawodowej dr hab. Karola Borzuty, prof. IBPRS. Sylwetkę i osiągnięcia profesora przedstawił dr inż. Dariusz Lisiak, następnie jubilat wygłosił wykład dotyczący między innymi ewolucji wartości rzeźnej trzody chlewnej na przestrzeni lat.
W drugiej sesji uczestnicy konferencji wysłuchali dwóch referatów , które obejmowały zagadnienia dotyczące chowu, hodowli świń oraz przetwórstwa mięsa wieprzowego.
Odrębnym punktem był przejazd na teren fermy i zwiedzanie obiektu ZD IZ PIB Grodziec Śląski Sp. z o.o w Kostkowicach.
W drugim dniu obrad odbyła się sesja młodych naukowców, w czasie trwania której doktoranci przedstawiali własne wyniki badań.
W kolejnej sesji prezentowali swoje osiągnięcia hodowcy, zrzeszeni w Polskim Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS na co dzień współpracujący z MCHiRZ Sp. z o. o. w Łowiczu.
Możliwość spotkania się przedstawicieli nauki, hodowli i produkcji świń, przetwórstwa oraz producentów pasz jest doskonałą formą wymiany poglądów i poznanie wzajemnych oczekiwań oraz zacieśnienia relacji .
Agnieszka Lebioda
Kierownik SUL Zielkowice