Mazowieckie Centrum Hodowli
i Rozrodu Zwierząt Sp. z o.o.
PL EN

V Świętokrzyska Wystawa Zwierząt Hodowlanych

V Świętokrzyska Wystawy Zwierząt Hodowlanych w Modliszewicach, 26-27.06.2010r.

Jedną z wielu imprez hodowlanych w kraju, w których organizację angażuje się Mazowieckie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt Sp. z o.o. w Łowiczu jest dwudniowa wystawa, odbywająca się co rok na terenie Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.

Właśnie 26 i 27 czerwca 2010 r miała miejsce ta niewielka, kameralna, ale jakże sympatyczna i emocjonująca V Świętokrzyska Wystawa Zwierząt  Hodowlanych, podczas której hodowcy bydła, trzody chlewnej, owiec, koni i drobnego inwentarza zaprezentowali swoje najwartościowsze zwierzęta. Jak zwykle Zakład MCHiRZ w Brześciu aktywnie współorganizował ekspozycje bydła i trzody. Udział Mazowieckiego Centrum zaznaczył się wystawieniem stawki czterech knurów stadnych ze Stacji Unasieniania Loch w Kocierzowach, produkującej nasienie dla hodowców i producentów świń w województwie świętokrzyskim. Potężne i piękne rozpłodniki Norm z Szadku rasy wbp, Jag z Rogowa rasy pbz, Maroto z Rogowa rasy pietrain i mieszaniec duroc z pietrainem M40 wzbudzały duży podziw i zainteresowanie publiczności. Tytuł championa w kategorii knurów stadnych komisja oceniająca z PZHiPTCh POLSUS przyznała knurowi rasy wielkiej białej  polskiej - Norm z Szadku. Pamiątkowy puchar za to osiągnięcie będzie zdobił SUL w Kocierzowach.

Największą grupę wystawową zwierząt stanowiło bydło mleczne, wśród którego dominowała rasa polska holsztyńsko fryzyjska. Zaprezentowane zostały także rasy simentalska i polska czerwona. W tym roku zabrakło bydła rasy jersey, gdyż Stadnina Koni w Michałowie nie uczestniczyła w świętokrzyskiej wystawie, że względu na udział w krajowej imprezie w Szepietowie. Należy podkreślić, że wiosenne powodzie w znacznym stopniu dotknęły ziemię świętokrzyską, a mimo to hodowcy nie zrezygnowali z pokazania swojego dorobku hodowlanego. Analizując rodowody większości krów i jałowic pokazanych w Modliszewicach można stwierdzić, że pochodzą po buhajach z Mazowieckiego Centrum, m. in. Best, Fighter, Men, Jumbo, Justus, Mirko itp. co świadczy o pozytywnych efektach współpracy hodowców z Zakładem  w Brześciu. Nic więc dziwnego, że zarówno w czasie sobotniej oceny przez sędziego Piotra Kowola, jak i niedzielnej gali hodowcy prezentowali swe bydło w firmowych strojach ufundowanych przez Mazowieckie Centrum Sp. z o.o. w Łowiczu. Championem wystawy została dorodna krowa rasy polskiej holsztyńsko fryzyjskiej nr kat. 23 z gospodarstwa Witka Jastrzębskiego z Brynicy Mokrej w powiecie jędrzejowskim, która wcześniej została championem w grupie krów w II laktacji. Championaty uzyskały też: w kategorii jałówek - nr 56, należąca do Ryszarda Piaseckiego z Kołaczkowic, w kategorii krów pierwiastek - nr 20, Elżbiety Piotrowskiej z Górna, w kategorii krów w III i dalszych laktacjach - nr 31, Tadeusza Gadowskiego z Woli Łagowskiej, w grupie bydła rasy simentalskiej - nr 87, Piotra Suska z Boguszowa, a spośród bydła rasy polskiej czerwonej - nr 79, Wiesława Rocha Gierczyńskiego z miejscowości Pomorzany.

Z ogromnym aplauzem publiczności spotkał się Konkurs Młodego Hodowcy, organizowany pod patronatem Mazowieckiego Centrum, polegający na prezentowaniu przez kilkuletnie dzieci lub wnuki hodowców cieliczek pochodzących po czołowych buhajach z łowickiego rankingu. Dzieci oprowadzające cielęta ubrane były także w stroje firmowe, specjalnie na tę okazję przygotowane przez MCHiRZ.

Wszystkie dzieci uczestniczące w pokazie otrzymały z rąk dyrektora Zakładu w Brześciu, Tomasza Prawicy cenne nagrody ufundowane przez Prezesa Zarządu Krzysztofa Gajka. Materializując  wyrazy uznania dla osób aktywnych w działaniach na rzecz propagowania hodowli i inseminacji, dyr. Tomasz Prawica wręczył nagrody w postaci pamiątkowych kryształowych statuetek Marszałkowi województwa świętokrzyskiego Adamowi Jarubasowi, dyrektorowi ŚODR w Modliszewicach Dariuszowi Okła i zastępcy dyrektora ŚODR Jarosławowi Mostowskiemu, który od zarania wystaw jest ich gorącym propagatorem. Nagrody rzeczowe, po 20 porcji najlepszego buhaja w aktualnym rankingu otrzymali także najlepsi inseminatorzy z trzech PUZ Zakładu w Brześciu:

  • lek.wet. Hieronim Żurek i tech.wet. Wojciech Kasprzyk z PUZ Wąworków,
  • p. Sławomir Płyta z PUZ Przegrody,
  • lek.wet. Czesław Kurzyna z PUZ Radoszyce,oraz hodowcy:
  • p. Waldemar Mizera z Lachówka,
  • p. Dariusz Przemyski ze Starej Słupi,
  • p. Dariusz Kędzior z Deszna.

Spośród hodowców trzody za współpracę z Zakładem w Brześciu został nagrodzony 20 porcjami nasienia dowolnie wybranego knura p. Sławomir Madej z Hajdaszka.

Nagroda, tym razem  ze strony organizatorów nie ominęła także Mazowieckiego Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt Sp. z o.o. w Łowiczu. Barwne stoisko firmy przygotowane przez Zakład w Brześciu zostało uznane za najlepiej zaaranżowane stoisko wystawowe, co jest tym cenniejsze, że wspaniała pogoda i renoma wystawy ściągnęła do Modliszewic liczne grono wystawców. Piękny puchar za to wyróżnienie odebrał dyr. T.Prawica z niemałą satysfakcją.

Wystawa zwierząt hodowlanych, jako doroczne święto hodowców i główna atrakcja Dnia Otwartych Drzwi ŚODR w Modliszewicach spełniła swe zadanie doskonale, a udział Mazowieckiego Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt Sp. z o.o. w Łowiczu w jej przygotowaniu i realizacji zwieńczony został sukcesem.

Kruszów, 02.07.2010r.C.Solarczyk