Mazowieckie Centrum Hodowli
i Rozrodu Zwierząt Sp. z o.o.
PL EN

Przebieg procesu prywatyzacji w Mazowieckim Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt Sp. z o.o.

Zgodnie z ogłoszeniem Ministra Skarbu Państwa z dnia 09 sierpnia 2010 o zamiarze odpłatnego zbycia należących do Skarbu Państwa udziałów naszej spółki rozpoczęliśmy z dniem 09 września przyjmować zapisy na zakup udziałów przez uprawnionych rolników i pracowników. Proces ten miał trwać do dnia 11 października. Ponieważ okres jesienny jest czasem wzmożonych prac polowych i nie wszyscy rolnicy mieli możliwość wpisania swojej deklaracji, okres zapisów był dwukrotnie przedłużony i zakończył się ostatecznie z końcem listopada 2011 r.  Na łączną ilość 274 010 udziałów przeznaczonych do sprzedaży rolnicy i pracownicy zadeklarowali łącznie chęć zakupu 251 178 udziałów co stanowi 91,66% w stosunku do oferty sprzedaży.

Łącznie chęć zakupu zadeklarowało 1 721 osób, a w tym :- 1 328 hodowców- 170 inseminatorów- 225 pracowników.

Z udziałów przeznaczonych do sprzedaży pozostało nierozdysponowane 22 832 udziały które rozdysponowane zostaną w ramach tzw. II tury.

Do zakupu tych udziałów uprawnione są organizacje związkowe, grupy producenckie oraz spółdzielnie zrzeszające hodowców-producentów rolnych.

Na podstawie decyzji Ministra Skarbu zapisy na udziały w ramach II tury odbywają się od dnia 13 czerwca 2011 i potrwają do dnia 08 lipca 2011 r. Wszystkie podmioty zakwalifikowane do II tury zostały indywidualnie powiadomione o możliwości dokonania zakupu.

W dniu 11 czerwca 2011 zostanie sporządzona ostateczna lista rolników, pracowników oraz organizacji skupiających producentów rolnych którzy zadeklarowali chęć zakupu udziałów.

Niezależnie od deklaracji zakupu pracownikom i rolnikom współpracującym należne są udziały nieodpłatnie.

Przypominam, że lista rolników i pracowników deklarujących chęć nieodpłatnego nabycia udziałów sporządzona była w roku 2001 (pierwszym roku istnienia spółki).

Udostępnienie rolnikom tych udziałów nastąpi po zbyciu udziałów odpłatnych. Informacje na ten temat będziemy zamieszczać zarówno na naszej stronie internetowej jak również zamieszczać w prasie.

Przyjmując, że rolnicy i pracownicy przejmą nieodpłatnie udziały oraz dokonają zakupu w ilościach zadeklarowanych - proporcje własności kapitału spółki przedstawiały by się następująco:

- rolnicy oraz organizacje zrzeszające producentów rolnych ok. 80% udziału,

- pracownicy i byli pracownicy ok. 20% udziału.

Przedstawiona wyżej proporcja gwarantuje pełną dominacje rolników którzy będą mieli decydujący głos w zakresie podejmowania decyzji w najbardziej istotnych sprawach dotyczących majątku spółki ale również kierunków rozwoju programu oceny i selekcji buhajów.

Dziś trudno przewidzieć kiedy nastąpią dalsze kroki na drodze prywatyzacji ponieważ procesy decyzyjne Ministerstwa Skarbu Państwa wymagają określonego czasu. Zgodnie z koncepcja prywatyzacji listy rolników, pracowników oraz podmiotów gwarantujące zakup 100% udziałów przeznaczonych do sprzedaży będą stanowiły podstawę dla Ministra Skarbu Państwa do wystąpienia do Rady Ministrów z wnioskiem o wyrażenie zgody na sprzedaż udziałów w trybie innym niż przewidziany w art. 33 ust. 1 Ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw.

Po uzyskaniu takiej zgody przystąpimy do podpisywania umów przeniesienia własności. Ponieważ jak wspomniałem wcześniej trudno przewidzieć precyzyjnie kiedy nastąpią kolejne kroki będziemy informować Państwa na bieżąco o aktualnym stanie prawnym procesu prywatyzacyjnego.

W przypadku kiedy zostanie wyznaczony termin podpisywania umów,  a przedtem dokonania zapłaty, zwrócimy się indywidualnie - korespondencyjnie do wszystkich którzy zadeklarowali chęć zakupu udziałów informując jakie kroki prawne należy podjąć.

Zdaję sobie sprawę, że proces przedłuża się i wywołuje Państwa zniecierpliwienie, ale należy obiektywnie przyznać, że obejmuje niespotykaną dotychczas ilość uprawnionych rolników, a ponadto dotyczy kluczowych dla produkcji zwierzęcej spółek.

Z poważaniem

Krzysztof Gajek

PREZES ZARZĄDU