Mazowieckie Centrum Hodowli
i Rozrodu Zwierząt Sp. z o.o.
PL EN

Transfer zarodków w OHZ Dębołęka

OHZ w Dębołęka to jeden z najbardziej prężnych ośrodków hodowli zarodowej w Polsce. Współpraca MCHiRZ sp. z o.o. w Łowiczu z OHZ Dębołęka w zakresie prac hodowlanych przy produkcji materiału zarodowego układa się wzorcowo. W ramach tej współpracy prowadzony jest transfer zarodków, z którego, pozyskane wybitne buhajki trafiają do Mazowieckiego Centrum. Od nich pozyskuje się nasienie, które nabywają hodowcy w całym kraju.

W dniu 10.10.2015r. zostało przeprowadzone płukanie zarodków po najlepszych jałówkach w stadzie dębołęckim oraz buhajach Balticum  DK 03372306362, ur. 19.04.2015  i Battlecry  US 72851652, ur. 19.12.2013 r. Lekarze z naszego zespołu uczestniczyli w sesji pozyskiwania zarodków w OHZ. Głównym koordynatorem tego zabiegu był prof. dr hab. Jędrzej Jaśkowski, który przyjechał do Dębołęki ze swoją ekipą.

Wypłukano ogółem 17 zarodków od 2 dawczyń, przeniesiono do biorczyń 14 zarodków ocenionych jako dobre, zaś 3 zostały zdyskwalifikowane.

Metoda biotechniczna jaką jest embriotransfer budzi wiele emocji. Postęp hodowlany dzięki niej jest bardzo szybki, ale jest to metoda dosyć droga. Jednak wszyscy, którzy " połknęli bakcyla" płukania i poszukiwania zarodków mają nadzieję, że metoda tak szeroko rozpowszechniona na zachodzie Europy wreszcie szerzej zagości wśród polskich hodowli bydła. Pojawia się bowiem światełko w tunelu w zakresie tańszego zakupu hormonu służącego do pokierowania superowulacją. Firma produkująca FSH kończy proces rejestracji leku w Polsce i niebawem otrzymamy tańszy produkt. Może wtedy będziemy mogli mówić,  "szybszy postęp genetyczny jednocześnie tańszy postęp genetyczny".

Dziękujemy ekipie OHZ i zespołowi Pana Profesora za bardzo mile i owocnie spędzony czas. Wśród takich pasjonatów embriotransferu i hodowli rozumianej całościowo nawet praca w sobotę staje się ogromną wartością.

  lek.wet. Małgorzata Kołosowska