Mazowieckie Centrum Hodowli
i Rozrodu Zwierząt Sp. z o.o.
PL EN

Narodowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych - relacja

W dniach 17-19 maja 2019 r. Poznań stał się hodowlaną stolicą Polski. To właśnie tam na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyła się premierowa Narodowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych na której oczywiście nie mogło zabraknąć Mazowieckiego Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt Sp. z o.o. w Łowiczu.

Jak zawsze przy okazji tego typu wydarzeń nasze stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem. Gościliśmy hodowców z niemal wszystkich województw. Bogata oferta rozpłodników MCHiRZ Sp. z o.o. w Łowiczu zyskała uznanie ze strony odwiedzających NWZH nie tylko z uwagi na wysokie wartości hodowlane indeksu PF ale także na różnorodność rodowodową oraz długowieczność potomstwa. Polski charakter działalności naszej Spółki podkreślały łowiczanki w tradycyjnych strojach ludowych.

Na Wystawie zaprezentowano niemal wszystkie powszechnie występujące na terenie naszego kraju gatunki zwierząt hodowlanych. Do najciekawszych należała oczywiście część poświęcona  bydłu mlecznemu. Komisja sędziowska pod przewodnictwem  Marka Nutsforda z Wielkiej Brytanii w asyście Romana Januszewskiego (PFHBiPM) oraz Marka Solarka (PFHBiMP) oceniła łączenie 135 sztuk bydła ras mlecznych, wśród których było 74 krowy i 61 jałówek. Zwierzęta były prezentowane w 15 grupach, spośród których wyłoniono czempiona i wiceczempiona. Najlepszą krową rasy holsztyńsko-fryzyjskiej okazała się mlecznica w drugiej laktacji o imieniu ISKRA wyhodowana w OHZ „Żołędnica” Sp. z o.o. Natomiast tytuł superczempiona w kategorii jałówek rasy HF przypadł jałowicy o imieniu SOLANA. Najpiękniejsza jałówka pochodzi z Gospodarstwa Rolnego Klupś Artur Marek, Pępowo. Wśród tzw. ras kolorowych tytuł superczempiona przypadł krowie rasy jersey o imieniu JASNOŚĆ 98 wyhodowanej w Stadninie Koni Iwno Sp. z o.o.

Organizatorem NWZH było Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krajowe Centrum Hodowli Zwierząt, Instytut Zootechniki-Państwowy Instytut Badawczy z siedzibą w Balicach, związki branżowe oraz grupa MTP.

Serdecznie gratulujemy Zwycięzcom, Uczestnikom i Organizatorom Narodowej Wystawy Zwierząt Hodowlanych.

Dziękujemy wszystkim odwiedzającym nasze stoisko za zainteresowanie i okazaną sympatię. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.