Mazowieckie Centrum Hodowli
i Rozrodu Zwierząt Sp. z o.o.
PL EN

Pożegnanie Wakacji w Rudawce Rymanowskiej

W dniach 27 i 28 sierpnia 2016 r. w pełnej wspaniałych widoków scenerii odbyła się XII Krajowa Wystawa Bydła Simentalskiego w Rudawce Rymanowskiej. Tegoroczna impreza była wyjątkowa, wieńczyła XXI Światowy Kongres Hodowców Bydła Simentalskiego.

Po raz w pierwszy w Polsce bydło hodowlane oceniane było na ringu przez trzech jurorów pochodzących z zagranicy. Komisji sędziowskiej przewodniczył Reinhard Pfleger (Austria), w decyzjach wspierali go Johan Kluyts (RPA) oraz Fred Schuetze (USA) i Roman Januszewski z PFHBiPM.

Swoje osiągnięcia hodowlane zaprezentowali hodowcy z województwa lubelskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego i podkarpacia. Jak co roku prezentowane było bydło simentalskie, konie huculskie oraz rodzime rasy bydła, owiec, kóz i drobiu.

Oceniono 99 sztuk bydła rasy simentalskiej, w tym  5 krów mamek użytkowanych w kierunku mięsnym. Bydło ogólnoużytkowe prezentowano w 9 kategoriach, wśród których wyróżniono 5 kategorii wiekowych jałówek oraz  4 kategorie krów. Na szczególne wyróżnienie zasługuje  kategoria krów seniorek, tj. w szóstej i więcej laktacji. Najstarsza prezentowana na ringu simentalka była w 11 laktacji.

Tytuł superczempionki jałówek zdobyła ELITE po buhaju BUSSERL. W kategorii krów tytuł superczempiona komisja sędziowska przyznała krowie CINDY po buhaju ROMARIO, której wydajność w pierwszej laktacji wyniosła 9360 kg mleka zawierającego 3,58% tłuszczu i 3,55% białka. Obydwie superchampionki pochodzą z hodowli w Stadninie Koni Pępowo.

 

Podobnie jak w latach poprzednich na wystawie nie mogło zabraknąć nas - MCHiRZ Łowicz, na naszym barwnym stoisku zaprezentowano aktualną ofertę handlową kierowaną do hodowców bydła i trzody chlewnej.

 

Ponadto, co stało się już tradycją, własnym transportem dostarczyliśmy na wystawę zwierzęta 3 naszych hodowców z terenu województwa mazowieckiego, biorący udział wraz ze swoimi zwierzętami w wystawie, prezentujący swoje osiągnięcia w hodowli bydła simentalskiego.

Są to:

Pan Jerzy Borowski z Płońska; Pan Janusz Więcław z Kluczewa; Pan Zenon Więcław z Arcelina a także hodowca ze Słaboszowic Pan Artur Lagierski.

Hodowca Więcław Zenon z Arcelina woj. mazowieckie, odniósł sukces w postaci tytułów Wicechampionów XII Krajowej Wystawy Bydła Simentalskiego:

- w kategorii Jałówki ur. w okresie 28.02.2015-27.06.2015 - jałówka FULLA nr rej. 24

- w kategorii Jałówki ur. w okresie 28.11.2014-27.02.2015 - jałówka FULLA  nr rej. 40 

- w kategorii Krów pierwiastek - krowa LENZI nr rej. 81 

 

 

 

Nasze firmowe stoisko cieszyło się dużym zainteresowanie zarówno hodowców jak i przedstawicieli innych firm,  polskich jak i zagranicznych.

Przeprowadzono wiele różnych rozmów, które najprawdopodobniej zaowocują nawiązaniem współpracy i tym samym uzupełnieniem naszej oferty o nasienie buhajów, które na pewno spotkają się z zainteresowaniem hodowców.