Mazowieckie Centrum Hodowli
i Rozrodu Zwierząt Sp. z o.o.
PL EN

Rekordowa wydajność życiowa krowy w gospodarstwie Państwa Gołębiewskich w Wiskienicy Górnej

Sławomir Gołębiewski kontynuując wielopokoleniową tradycję już od ponad 20 lat prowadzi 18-hektarowe gospodarstwo w Wiskienicy Górnej. Jest to typowe gospodarstwo rodzinne, które prowadzi wraz z żoną Agnieszką oraz trzema synami Damianem, Arkadiuszem i Rafałem.

Stado liczy obecnie 40 sztuk bydła w tym 26 sztuk krów mlecznych i objęte jest kontrolą użytkowości mlecznej. Średnia wydajność krów w gospodarstwie wynosi około 8200 l mleka od krowy.

Wszystkie sztuki wyhodowane w  gospodarstwie są efektem wieloletniej pracy hodowlanej.

Na szczególną uwagę zasługuje sztuka urodzona w 2006 r. Kiernozia 1 o numerze PL005092407850, której wydajność życiowa wynosi 106306 l mleka a  rekordowa wydajność laktacyjna 9466 l (rok 2012).

Żywienie stada oparte jest na paszach gospodarskich wzbogaconych dodatkami paszowymi nabywanymi w OSM Łowicz, która jest również odbiorcą mleka z gospodarstwa P. Sławomira.

Hodowca śladami swojego dziadka (który był sołtysem wsi Wiskienica Górna ) i ojca, kontynuuje współpracę z MCHiRZ Sp. z o.o. w Łowiczu od samego początku jej istnienia i korzysta wyłącznie z oferty buhajów Spółki. W jego gospodarstwie zabiegi unasienniania wykonywał P. Jan Dałek z Wiskienicy, a gdy ten przeszedł na emeryturę stałym inseminatorem został P. Mieczysław Studziński z miejscowości Grabie.

Na podstawie programu do kojarzeń pracownik łowickiej Spółki dokonuje doboru odpowiedniego buhaja do krycia poszczególnych sztuk.

Po buhaju Thor Jolly PL000609043647 pochodzi właśnie Kiernozia 1. Obecnie pokryta buhajem Debo-Kanon PL005345378395.

Panu Sławomirowi i jego rodzinie gratulujemy serdecznie wyników i życzymy dalszych sukcesów hodowlanych.